2021-05-13 11:06
Most vettél új matracot, és szeretnéd a lehető legtovább használni? Tippeket keresel, hogyan őrizd meg a megjelenését és a minőségét? Vannak fontos teendők és hasznos trükkök is, melyekkel maximalizálhatod az élettartamát. Ezeket gyűjtöttük most össze.
Nagyon nem mindegy milyen felületre teszed a frissen megvásárolt matracod. Ágylap/bútorlap, ágyrács, ívelt ágyrács, rugós ágyrács… Egyre bővül a kínálat ezen a téren is. Csakhogy nem minden matrac és ágyrács kompatibilis egymással.
Sokan azzal érvelnek az ágyrács mellett, hogy így szellőzhet a ágybetét igazán. Ez igaz volt régen, főleg habmatracoknál, amik rosszabbul szellőzhetnek a rugós társaiknál. Azonban az elmúlt években rengeteget fejlődött a technológia az anyagok légáteresztése szempontjából is. Ha meglévő ágyrácshoz keresel matracot, vagy nem szeretnéd lecserélni az ágyad, arra mindenképpen figyelj, hogy a rácsok közötti szünet ne haladja meg a 4 cm-t. Nagyobb köz esetén nem elegendő a matrac alátámasztása, és az évek során csúnya deformáció alakulhat ki, de akár gerincbántalmakhoz is vezethet.
Rugós (főleg bonell rugós) matracokhoz nem javasoljuk sem az ívelt, sem a rugós ágyrácsot, mert súlyosan károsíthatja a annak szerkezetét!
A matrac leginkább a sík, merev felületen viselkedik papírforma szerint, és nyújtja azt a kényelmi szintet, amit választottál. Ilyenkor a teljes felület alatt azonos minőségű az alátámasztás, tehát azonosan is terhelhető. A szellőzés miatt sem kell aggódnod, egy átlagos szobában a matrac oldalról is elegendő levegőt kap, illetve a legtöbb ágyneműtartós ágy felnyíló lapja sem hermetikusan zár, az ágyneműtartó felől is van légmozgás.
Hogy a maximális élettartamot kihasználd, 3 havonta forgatnod kell a matracot, egy úgynevezett fej-láb cserével (ekkor a rész, ami eddig a fejed alatt volt, a lábrészhez kerül). Erre azért van szükség, mert a törzsünk súlya arányaiban nagyobb a testünk alsó felénél, és így egyenletesen használod a matrac minden területét. Természetesen, ha kétoldalas az ágybetéted, akkor a másik oldalára is fordíthatod ilyenkor.
A matrac deformációja a termék minőségétől is függ. Érdemes egy jobb matracba befektetni, hogy elkerüld az idő előtti cserét. Ahogy mondani szoktuk: „A rossz minőség kétszer drága.”
Nem győzzük eleget hangsúlyozni mennyire fontos a matrac tisztasága, hiszen napjaink csaknem harmadát itt töltjük! Többet is tehetünk annál, hogy hetente-kéthetente ágyneműt cserélünk.
A matracvédők ma már többféle típusban, és egészen olcsón is kaphatók:
Ezek otthon is moshatók mosógépben, általában 60°C-on (hiszen mint tudjuk, a baktériumok 60°C felett pusztulnak el). Használatával elkerülheted, hogy végül a foltok miatt kelljen idő előtt lecserélned az ágybetétet, ugyanakkor a matrac tisztaságát ellenőrizd le minden átforgatásnál, hogy ne érhessen meglepetés. Napi használat mellett javasoljuk, hogy maximum 6-7 évente cseréld le a matracod.
A mosható matrachuzat is megoldás lehet. Ha matracunkról lecipzározható a huzat, mindenképpen éljünk ezzel a lehetőséggel! Fontos azonban, hogy fokozott figyelemmel járjunk el. Valószínű, hogy az otthoni mosógép nem elég nagy a házi tisztításhoz, ilyenkor akár elvihetjük egy önkiszolgáló mosodába is. Figyeljünk a hőfokra: soha ne állíts be az ajánlott hőmérsékletnél magasabbat, mert könnyen előfordulhat, hogy az összement huzatot már nem fogod tudni visszatenni a matracra.
Fizikai igénybevétel nélkül napi kb. fél litert izzadunk észrevétlenül (edzés közben ez akár 1 liter fölé is mehet!). Ennek egy részét éjszaka tesszük, és ha Te is azok közé tartozol, akik nyakig burkolódzva betekerik magukat a paplanba, akár 2 dl izzadtságot is a matrac felszínére juttathatsz éjszakánként. Szerencsére a megoldás nem bonyolult. Szellőztesd a matracot minden reggel! Ez semmi extra szokást nem igényel, csupán menj ki a fürdőszobába, idd meg a reggeli kávét, és csak ezután menj vissza a hálóba, és vesd meg az ágyat. A matracod meghálálja!
2020-ban a pandémia mindannyiunk életét felforgatta, és sokan otthonról dolgoznak, amire a háztartás nem feltétlenül volt felkészülve. Ha az ágybetét rendelkezik oldalmerevítéssel, még úgy sem ideális a szélén ücsörögve home office-olni, felkuporodva tanulni. Ha minden este olvasással zárod a napot, akkor ezt is érdemes lehet a nappaliban megtenni. Gondolj csak arra, hogy a matracokat alváshoz, és így fekvő helyzethez tervezik. Üléskor (az amúgy is nehezebb) felső testünk a gerincünk tengelyében egy kicsi területen éri a matracot, ami fokozott terhelést ró a matrac bizonyos területeire. Az egyenletes terhelés pedig kulcs fontosságú a matrac minőségének megőrzése érdekében.
2021-07-08 14:46
2021-06-11 12:42
A vákuum matrac és a vákuum csomagolt matrac nem ugyan az, a hétköznapi életben gyakran mégis összemossuk a kettőt. De miért is jó ez, mit lehet róla általánosságban tudni, és milyen tévhitek alakultak ki? Most mindent megtudhatsz egy helyen, amit a vákuum csomagolt matracról tudni érdemes.
2021-04-28 09:37
Hasznos matrac vásárlási tippekért, akciókért iratkozz fel hírlevelünkre!
Gálabau Kft.
Cégjegyzékszám: 01-09-691711
Adószám: 10569975-2-41
Székhely: 1045 Budapest, Pozsonyi u. 4/F.
Ügyfélszolgálat:
Hétfő - Péntek: 9:00-17:00
Tel: +36 30 0103 777
E-mail: info@nanni.hu
© 2024 Nanni. Gálabau Kft.
Imádunk 💙 aludni!
Ha nem szeretnél lemaradni az újdonságokról vagy kedvezményeinkről, iratkozz fel hírlevelünkre!